تبلیغات
آسمان برای پرواز - یک فیلم خوب که کارگردانش سعی دارد به زور بگوید فمنیستی است!

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:پیوندها

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

آماروبلاگ

EmamNaghi بحرین
جبهه وبلاگی غدیر

ساخت كد آهنگ

Reba.ir
جمعه 26 اسفند 1390-07:42 ب.ظبسم الله الرحمن الرحیم


این روزهای پایانی سال، از فرط استرس هزار تا کاری که روی سرم ریخته، پناه برده ام به فیلم دیدن. زمانی که به کارهای روی هم  تلنبار شده فکر میکنی و احساس میکنی فکر کردن به آنها هم باعث می شود دود از کله ات بلند شود، این یک نوع واکنش انفعالی محسوب می شود گمانم!

این واکنش انفعالی اما، باعث شده من این روزها حسابی مستفید شوم از مشعشات سینمای ایران. این آخرین تجریه ولی انگار آنقدر هم که کارگردانش تلاش کرده بود بد نشانش بدهد، بد نبود. اگر یکی دو تا پیش فرض توی داستان را که بود و نبودش چندان فرقی هم نمی کند، به اختیار شخص شخیص خودمان، حذف کنیم، می شود یک فیلم بسیار آموزنده و خوب!

اسم این فیلم به زور اصلاح آموزنده " یکی از ما دو نفر" نام دارد. به دوستان توصیه نمی کنم بروند پول بدهند فیلم را بخرند اما توصیه می کنم اگر در جمع دوستان و آشنایان و فامیل، یک نفر پیدا شد که از بد حادثه این فیلم را تهیه کرده بود، یک ساعت و خورده ای از وقتشان را برای این فیلم هزینه کنند!!

خانم کارگردان تلاش کرده با قرار دادن پیش فرضهایی مثل، تربیت دختر نقش اول فیلم در خارج از کشور آنهم آمریکا این مطلب را به خورد مخاطب بدهد که تربیت شدگان آن طرف آبهای نیلگون، چه بسا بهتر از تربیت شدگان این طرف آبهای نیلگون توان مقابله با وسوسه های ارتباط با جنس مخالف را دارند. و چون در جریان فیلم این مساله بروز و ظهور چندانی ندارد، آخر فیلم و در قسمت پشت صحنه به لطایف الحیلی بارها این مساله را بیان می کند و چه بسا اگر زورشان می رسید در جای جای فیلم منظورشان را زیر نویس هم می کردند. 

اما اگر بی انصافی نکنم، و این بیان را ناشی از دیدگاه فمنیستی فیلمساز ندانم، در فیلم جملات خوبی شنیده می شود که درسهای تربیتی مناسبی است برای دخترانی که عدم ارتباط با جنس مخالف را قرون وسطایی و یا عصر حجری می دانند و "نه" گفتن به درخواستهای با شرمانه یا بی شرمانه بعضی عناصر ذکور را نشان روشنی از بی کلاسی.

اشاراتی که به حفاظت از روح و جسم یک زن می شود و ارزش آن، ارزان فروختن و یا ارزشمند دانستن آن  یا نمایش واقعی از پایان ماجرای یک ارتباط ناصحیح و ارج نهادن به یک رفتار درست و صحیح مسائلی است که خواسته یا ناخواسته، کامل یا با نقص در این فیلم به نمایش در آمده است. مسائلی که دین مبین اسلام، بارها و بارها به صراحت آنها را بیان نموده، و از زن بعنوان ریحانه خواسته تا قدر و ارزش خدایی خود را درک نموده و به حفاظت از آن بپردازد. چیزی که نمود ظاهری آن در حجاب و نمود باطنی اش در پاکدامنی زن مسلمان دیده می شود.

من در همینجا از خانم کارگردان فیلم بخاطر مطالبی که با هر نیتی در این فیلم بیان شد و از نگاه اینجانب صحیح و قابل تقدیر بود تشکر نموده و از ایشان می خواهم باور کنند که سینما ذاتش سیاسیست!!


یک وبلاگ خوب هم خودم به تنهایی کشف کرده ام که اکیدا به دوستان بهتر از جانم توصیه می کنم به آن سر بزنند.
تاریخ آخرین ویرایش:شنبه 27 اسفند 1390 04:49 ب.ظ