تبلیغات
آسمان برای پرواز - اسرار آل محمد (صلی الله علیه و آله)

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:پیوندها

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

آماروبلاگ

EmamNaghi بحرین
جبهه وبلاگی غدیر

ساخت كد آهنگ

Reba.ir
سه شنبه 25 بهمن 1390-04:23 ب.ظبسم الله الرحمن الرحیم

کتاب سلیم بن قیس هلالی حاوی روایاتی است درباره فضایل اهل بیت، امام شناسی، اخباری درباره حوادث پس از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و مطالبی از این دست که جمع آوری آنها در آن زمان جرم به شمار می‌آمد. از این رو سلیم هنگام مرگ، این کتاب را به رسم امانت و به نام «سرّ» (امر مخفی) به ابان بن ابی عیاش سپرد و او نیز هنگام مرگ آن را نزد عمر بن اذینه به ودیعت نهاد، و تا امروز که به دست ما رسیده در میان شیعیان کتابی شناخته شده بوده است.
نام اصلی کتاب را « کتاب السقیفه » و برخی «کتاب اسرار آل محمد» دانسته اند، ولی در روایات از آن به «کتاب سلیم بن قیس » یاد شده است.
سلیم بن قیس در جمع‌آوری روایات این کتاب زحمت زیادی کشید و برای اطمینان، گاهی یک مطلب را از چند نفر می‌پرسید. پس از جمع آوری نیز یک بار نتیجه تلاش خود را به امام علی علیه السلام عرضه کرد و امام درستی آن را تایید فرمود. از این رو کتاب وی یکی از اصول حدیث شیعه به شمار می‌رود و غالب علمای شیعه به آن اعتماد کرده اند. گروهی نیز که بر آن خرده گرفته اند، به سبب تحریف‌هایی بوده که در برخی نسخه های آن وارد شده است.
امام صادق علیه السلام نیز فرمود:« این کتاب الفبای شیعه و یکی از اسرار آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم است.»

با مطالعه این کتاب، من نگاهم به خیلی از مسائل تغییر کرد. دوستان اگر در سند کتاب مشکلی می بینند، لطفا اطلاع دهند. ممنونم.


برای خرید اینترنتی کتاب به (+) مراجعه فرمایید.
تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 25 بهمن 1390 04:36 ب.ظ